"Cała Polska Czyta Dzieciom" 2014

Tradycją naszej szkoły stał się udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku, zwykle jesienią, aplikujemy naszym uczniom solidną dawkę głośnej, wspólnej lektury książek.

W tym tygodniu głośnego czytania (3–7 listopada) uczniowie w trzech grupach wiekowych wysłuchali fragmentów wybranych książek. Były to m.in. „Własny pokój” Barbary Ciwoniuk, „Każdy dudek ma swój czubek” Teresy Menciny, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, „Uczniowie Spartakusa” Haliny Rudnickiej, „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta, „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej, "Klasa pani Czajki" M.K. Piekarskiej, „Baśnie” Charlesa Perraulta.

W ramach naszej akcji uczniowie wysłuchali z wideo blogów ciekawych, pełnych emocji wypowiedzi młodych osób na temat potrzeby czytania oraz ich ulubionych książek. (W tym celu skorzystaliśmy z Internetu i tablicy multimedialnej). Następnie w klasach rozmawialiśmy o tym, czy warto czytać, co daje czytanie książek. Zastanawialiśmy się również dlaczego niektórzy uczniowie nie czytają książek?

Zebraliśmy wnioski z naszej dyskusji. Oto one:

Dlaczego niektórzy uczniowie nie czytają książek?

1. Czytają zbyt wolno, z wysiłkiem.
  2. Brak im cierpliwości.
  3. Nie mają odpowiednich warunków (hałas, zamieszanie w domu).
  4. Mają zbyt dużo innych zajęć (obowiązki, inne zainteresowania).
  5. Nie mają nawyku czytania.
  6. Nie rozumieją, jak ważne jest czytanie.
  7. Nie trafili jeszcze na odpowiednią książkę, która by ich zaciekawiła.

Ostatecznie tak podsumowaliśmy nasze rozważania:

Nie można się zniechęcać – „trening czyni mistrza”! Trzeba szukać odpowiedniej dla siebie książki, bo czytając, stajemy się mądrzejsi!