„Przygoda z decoupage”, kl. I

Dzieci klasy I w Szkole Podstawowej w Kunowie na dobre rozpoczęły swoją przygodę ze zdobieniem decoupage i odkryły w sobie ukryte talenty! Własnoręcznie każde dziecko poznaną techniką ozdabiało przyniesione przez siebie pudełko po butach, jak się później okazało wszyscy zostali wybitnymi artystami;-)! Technika decoupage zwana również techniką serwetkową jest jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych metod zdobienia.

Tworzyliśmy barwne kompozycje poprzez naklejanie na pomalowaną, odpowiednio przygotowaną powierzchnię wyciętych wzorów z papierowych serwetek. Pozostałą powierzchnię przedmiotu zdobionego techniką decoupage uzupełniliśmy farbami akrylowymi, następnie nałożyliśmy warstwę lakieru tak, aby papierowe motywy były zabezpieczone przed rozdarciem lub zadrapaniem. Technika decoupage dała nam nieograniczone możliwości stworzenia pięknych i niepowtarzalnych dekoracji do domu oraz pojemników na ważne drobiazgi. Uczniowie za pomocą tej techniki i jej oryginalnym rozwiązaniom, tchnęli nowe życie w stare lub na pozór bezużyteczne pudełka. Prace zachwycały śmiałymi i nowoczesnymi wzorami. Wystarczyło, że włożyły trochę chęci, zaangażowania, pracy i każdy został małym artystą. Efekt końcowy był powalający od indywidualnego zmysłu piękna po harmoniczny dobór kolorystyki. Wiem już, że metoda ta, na tyle przypadła do gustu dzieci, że teraz czas na ozdabianie, nadawanie drugiego życia innym niepotrzebnym przedmiotom….

Dagmara Wasiak