Spotkanie z kpt. Zbigniewem Piaseckim

14 września uczniowie klasy piątej i szóstej gościli w ZSP w Reptowie.

Byliśmy tam, aby wysłuchać wspomnień uczestnika Powstania Warszawskiego Pana Zbigniewa Piaseckiego. Starszy Pan w randze kapitana z niezwykłą pasją wspominał swoje wojenne dzieje. Opowiadanie rozpoczął od tego, jak to mając siedemnaście lat prowadził kolportaż, zbierał informacje i brał udział w akcjach ulotkowych będąc harcerzem w „Szarych Szeregach”.

Jego udział w powstaniu zaczął się już 01 sierpnia 1944 roku. Działał w rejonach takich jak Al. Ujazdowskie, okolice Sejmu, ul. Wiejska , ul. Prusa i wiele innych. Po kapitulacji uciekł z niewoli i dotarł do Gór Świętokrzyskich, gdzie walczył w oddziałach partyzanckich. Podczas łapanki został zatrzymany i wywieziony na roboty do Niemiec, skąd po 3 tygodniach uciekł. Udało mu się wrócić na kielecczyznę, gdzie niestety został złapany i osadzony w więzieniu w Kielcach. Wyzwolony 14 stycznia 1945 roku przez oddział AK.

Uczniów interesował pseudonim Pana kapitana, tj. „Czekolada”. Okazało się, że jeszcze przed wojną w Krakowie istniała fabryka czekolady należąca do rodziny, której nazwisko to Piaseccy, stąd skojarzenie kolegów Pana Zbigniewa i nadanie mu słodkiego pseudonimu.

Młodzież interesowała się też, czy Pan kapitan zranił kogoś śmiertelnie. Na to pytanie Gość odpowiedział, że jest pewny tylko jednego śmiertelnego strzału, który trafił Niemca.

Wspomnienia Pana Zbigniewa Piaseckiego były niczym żywa lekcja historia, jego opowieści można było słuchać bez końca.

Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi z ZSP w Reptowie za zaproszenie i możliwość wysłuchania  niezwykłego Bohatera.