Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską - 28.11.2016

28 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej prelekcji prowadzonej przez Panią Annę Marię Wesołowską - sędzię w stanie spoczynku, bohaterkę popularnego programu telewizyjnego, autorkę poradników prawnych.

Anna Maria Wesołowska uświadamiała uczniów, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Pani Sędzia przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi wspierając się przykładami zaczerpniętymi z pracy sędziowskiej. Wśród poruszanych kwestii znalazły się takie jak: wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój, demoralizacja, podrabianie dokumentów, cyberprzemoc.

Pani Sędzia zachęcała dzieci do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w sytuacjach trudnych. Podkreślała konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby.

Podczas spotkania Pani Anna Maria Wesołowska zachęcała uczniów do tworzenia w szkołach tzw. „kącika prawnego”, w którym powinny się znaleźć podstawowe informacje prawne odnoszące się do życia młodych ludzi i ich rodzin.

Uczniowie podczas wizyty Pani Sędzi mogli dowiedzieć się wiele o pracy sędziego, pracy  w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Mieli okazję przymierzyć togę sędziowską i wziąć do ręki łańcuch. Istniała także możliwość zadawania pytań, otrzymania autografu oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.