Święto Niepodległości - 11 listopada 2016

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

W naszej szkole od kilku lat obchodzimy święto Niepodległości podczas szczególnej lekcji historii. Uczniowie należący do samorządu szkolnego przygotowali prelekcję na temat Józefa Piłsudskiego. Ponadto deklamowano wiersze związane ze świętem. Jednak najbardziej uczniowie przeżywają możliwość odśpiewania pieśni patriotycznych i wojskowych, które w sposób nierozerwalny wiążą się z legionami. Szczególną sympatią darzymy pieśń Legionów, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy też „Przybyli ułani pod okienko”.

Na koniec przypomniano uczniom, aby zadbali o wywieszenie flagi narodowej przy swoich domach.