Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

W ramach upowszechniania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Szkole Podstawowej w Kunowie im. Jana Brzechwy podejmowaliśmy różne działania, mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci i dorosłych, zmianę nawyków żywieniowych, stylu życia oraz edukację w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów.

Działania te dotyczyły przede wszystkim promocji zdrowego stylu odżywiania się oraz aktywności fizycznej. Były poprzedzone ciekawą prezentacją przygotowaną przez pielęgniarkę szkolną oraz pedagoga, przedstawiającą zalety zdrowego stylu życia, który jest skuteczną prewencją chorób nowotworowych.

Po prelekcji przyszedł czas na zawody sportowe, w których rywalizowały drużyny złożone z uczniów kilku klas.

Na zakończenie wszyscy uczniowie szkoły, również ci wyczerpani zawodami, samodzielnie przygotowywali zdrowe śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Było ono złożone z pysznych kanapek zawierających same pełnowartościowe produkty oraz ze świeżo wyciśniętych soków owocowych.

Grażyna Siwiec