Zabawa z piankoliną, kl. I

„Lepić każdy może ;-)”

Wszystko zaczęło się od burzy mózgów w klasie 1a w Szkole Podstawowej w Kunowie! Pierwszoklasiści dostali 3 pomysły na zabawę na edukację plastyczną. Drogą dedukcji doszliśmy do wniosku, iż w środę 08.02.2017 roku będą sami tworzyć masę plastyczną zwaną „piankoliną”. W rączki wpadła im miseczka i pianka do golenia. Na stole do wykorzystania mieli mąkę ziemniaczaną, kakao, mydło w płynie, sodę oczyszczoną, barwniki, sami mieli szukać co by tu do niej dodać. Każdy z osobna, po dodaniu składników utworzył rewelacyjną, mięciutką, genialną w dotyku masę! Całkiem przypadkiem hehe okazało się, że utworzona masa idealnie pasuje do foremek do piasku, również całkiem przypadkiem mieliśmy zarówno je jak i plastikowe sztućce oraz różne akcesoria pasujące do naszej zabawy. W ten sposób zabawa, która miała trwać tylko jedną godzinę na edukacji plastycznej, przeciągnęła się na kolejną.

Do twórczej zabawy potrzebna nam była tylko masa, paluszki uczniów klasy pierwszej i fantazja, reszta działa się sama. Radość jaką wyzwoliło tworzenie z masy nie do opisania. Pobudzona wyobraźnia i rozwijające się u dzieci umiejętności manualne to dodatkowe bonusy tej zabawy. Wykorzystaliśmy ją również do nauki matematyki i rozwoju języka. Ugniatanie, rolowanie, wykrawanie wykorzystywaliśmy, by ćwiczyć słownictwo, budowanie zdań, alfabet czy liczenie. Dzieci grupowały, porównywały długości, ciężar czy liczbę stworzonych przedmiotów.

Ogłosiłam nawet konkurs na „najciekawszą budowlę”. Uczniowie podzielili się na zespoły i aż wrzało od pomysłów. W wyniku konkursu okazało się, iż wszystkie budowle są bardzo ciekawe, różnorodne i piękne. W związku z powyższym wszyscy uczniowie w nagrodę otrzymali ocenę bardzo dobrą z edukacji plastycznej.
Koniecznie zachęcam do tego by robić takie masy w domu bo żadnymi słowy nie jestem w stanie opisać tego jak przyjemna, mięciutka, zaskakująca w dotyku jest taka masa. Praca z taką masą działa uspokajająco i terapeutycznie.
Jest jeden minus;-) bałagan!!! Ale czego nie robi się dla naszych dzieci!!!;-)

Dagmara Wasiak