Zwiedzanie Szczecińskich podziemnych tras turystycznych 2014

2 grudnia uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę do szczecińskich podziemi znajdujących się pod Dworcem Kolejowym, gdzie w przydworcowej skarpie ukryty jest największy cywilny schron w Polsce. Wejście do podziemi ufundowała Rada Rodziców.

Schron przeciwlotniczy zbudowano w czasie II wojny światowej. Wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Po wojnie przebudowano go na przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej. W czasie nalotów był schronieniem dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m2. To największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej.

Uczniowie odbyli pasjonującą podróż w głąb historii miasta, która pozwoliła uchylić rąbka tajemnicy legendy o Podziemnym Szczecinie. Oprócz opowieści przewodnika, podczas zwiedzania zobaczyć można było niezliczoną ilość eksponatów, usłyszeć dźwięk syreny alarmowej oraz odkryć tunele, które wyglądają jakby nie miały końca.